איך בודקים את האבחנה?
 

האבחנה נעשית ע"י רופא נוירולוג בעל התמחות וניסיון במחלת פרקינסון והפרעות תנועה אחרות. אם קיים  סימפטום אחד, לפחות, מהסימפטומים העיקריים שצויינו לעיל: איטיות בתנועה, נוקשות שרירים ורעד, אזי מדובר בפרקינסוניזם אשר ברוב המקרים נגרם ע"י מחלת פרקינסון. מיפוי מוח גרעיני יכול לסייע לדייק באבחנה, לאפשר מתן תגובה טובה וברורה לטיפול תרופתי תומכת באבחנה.

מדוע  חשוב לקבל אבחנה מדויקת?
 

ראשית, כמובן, הדבר החשוב ביותר הוא אבחנה נכונה. אבחנה נכונה היא קריטית  לשם תיאום ציפיות, כמו גם לקבלת הטיפול הנכון. אימות האבחנה הוא  לעתים תהליך לא פשוט, שעלול להביא לכדי אי-וודאות ולחץ נפשי. לפיכך חשוב מאוד שלא להתמודד עם תחושות אלו לבד וכדאי  לשתף את קרובי המשפחה ו/או חברים הקרובים אליך.

מהם  הסימפטומים הנוספים שעלולים להופיע שאינם קשורים לתנועה?
 

מאחר, שכאמור, פרקינסון הינה מחלה מוחית והמוח שולט בתפקודים רבים מעבר לבקרת תנועה כגון, ויסות רגשות ומצב רוח, יכולת ניהול קוגניטיבית ומנטלית, קיימים  סימפטומים רבים אפשריים למחלה, כגון דיכאון ואפתיה. בנוסף להם הפרעות שינה, ירידה בחוש הריח ואפילו עצירות, עלולים להופיע  שנים רבות לפני הופעת הסימפטומים של איטיות ורעד המאפיינים את המחלה.

האם יש טיפול למחלה זו?


התשובה היא כן. בד"כ הטיפולים התרופתיים לסוגיהם השונים יעילים מאוד.

 

 

למרות שעדיין לא קיים כיום טיפול שהוכח כטיפול המונע את התקדמות המחלה,יש תקווה לעתיד הקרוב, כיוון שתרופות פוטנציאליות רבות נמצאות כעת בתהליך של חברות התרופות. בנוסף לכך אנחנו לומדים יותר ויותר כיצד  טיפולים פיזיים (פעילות גופנית, טיפול בתנועה ופיזיותרפיה) במינון הנכון יכולים להאט את התקדמות המחלה.

 

 

ישנן גם טכנולוגיות מבטיחות בתחומים של biofeedback / neurofeedback, גירוי מוחי לא פולשני, מציאות מדומה ועוד.

 

קיימות מספר אופציות של device-aided treatments, הכוללים זריקות, משאבות, השתלת אלקטרודות מוחיות דקות וצריבות זעירות מוחיות.  גם טיפולים אלו הוכחו כיעילים והדור הטכנולוגי הבא מתקרב.

 

 

טרם נמצאו די הוכחות לכך, אך משערים שהממתיק המלאכותי מניטול וקנאביס רפואי גם הם  יכולים לסייע בדברים מסוימים.

 

מה גורם למחלת הפרקינסון?
 

מזה שנים רבות ידוע שבאזורים עמוקים של המוח, בגרעיני הבסיס וגזע המוח של אנשים עם מחלת פרקינסון קיימים שינויים ניווניים בעצבים אשר מפרישים דופמין. בנוסף יודעים שישנם משקעים של גופי לוואי בתוך התאים המוחיים, שעשויים בעיקר מהצטברויות של חלבון מסוים הנקרא אלפא סינוקלאין (alpha synuclein). עוד ידוע גם שאנשים עם מוטציות מסוימות בסכנה גבוהה יותר לחלות בפרקינסון. לגבי הסביבה גם ידוע שמצד אחד חשיפה לחומרים מסוימים  כגון חומר הדברה ו- solvents, פגיעות ראש מרובות או פגיעת ראש עם איבוד הכרה מגבירות את הסיכון לחלות, וצריכת קפאין או עישון סיגריות מפחיתים (סטטיסטית) את הסיכון לחלות.

מרכז רפואי בסר 4

מתחם בסר, רמת גן

טל: 03-7299644

פקס: 03-7299643

מרכז רפואי רמת השרון

רח׳ סוקולוב 81, רמה״ש

טל: 03-5408332

פקס: 03-5471283

מרכז רפואי רעננה

רח׳ אחוזה 124, רעננה

טל: 09-7414158

פקס: 09-7400955

המרכזים

:שלנו