דלקת ניוונית של מפרקי ירך וברך  - טיפולים שאינם ניתוחיים

דלקת ניוונית (Osteoarthritis)  של מפרקי הירך או הברך מהווה בעיה ממנה סובלים באופן משמעותי כ 1/3 מהאוכלוסיה המבוגרת בעולם המערבי. בלשון שאינה מקצועית, ניתן להסביר שהמפרק הנושא לאורך החיים את משקל גופנו בפעילויות השונות (עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה), נפגע ונשחק כמו מכונה שמתבלה עם השנים. אמנם רקמות גופנו עוברות תהליכי התחדשות ותיקון, אך הנזקים המצטברים עם השנים מביאים למצב שאינו בר תיקון עצמי יותר, מה עוד שבגילאים המבוגרים התחדשות הרקמות ויכולת הריפוי העצמית של הגוף פוחתות. הסיבה לכך שלא כולם לוקים במחלה זו ובוודאי שלא באותה דרגת חומרה, אינה ברורה באופן מלא. הסבר חלקי נעוץ במרכיבים תורשתיים, השפעות סביבתיות ואורח חיים.
במחלה זו נפגעים במידה זו או אחרת כל מבני ורקמות המפרק: שרירים, רצועות, מעטפת המפרק, הסחוס והעצם שמתחתיו. השרירים שבאופן תקין מפעילים את הברך ושומרים עליה בו זמנית, עוברים לפעול באופן לא יעיל ואף מזיק. הרצועות שנועדו לייצב את הברך, מתרופפות ונחלשות. מעטפת המפרק המייצרת נוזל החיוני לתזונת רקמת הסחוס, מתעבה ומייצרת נוזל בכמות עודפת ובאיכות נחותה. הסחוס נפגע והופך להיות משטח חיכוך ותנועה שאינו חלק, עד חשיפת העצם שמתחתיו – מה שמכונה ‘עצם על עצם’.  תהליך הדלקת המתרחש במהלך המחלה גורם בין השאר להיווצרות מוגברת של נוזלים (‘מים בברך’) וחום מקומי המלווים בכאב. התהליך הדלקתי מתאפיין בהתלקחויות ובתקופות רגיעה. בשלבים מתקדמים של המחלה טווחי התנועה של המפרק מצטמצמים והנעתו כרוכה בכאב עז. עם התקדמות המחלה, הכאב מופיע גם  במנוחה, טווח התנועה פוחת ויש תחושה של חוסר יציבות. מעברים מישיבה לעמידה והתחלת הליכה הופכים לקשים . ירידה ועליית מדרגות והליכה על משטחים משופעים ולא סלולים כמו דרך כורכר או קרקע חולית נעשים בלתי אפשריים.
כאמור, חלק נכבד מהאוכלוסייה המבוגרת סובל ממחלה זו, אך קיימות כמובן בעיות רפואיות אחרות היכולות להתבטא באופן דומה. תהליך האבחנה מתבסס על ראיון ובדיקה גופנית על ידי אורתופד/ית. צילומי רנטגן רגילים מספיקים במקרים רבים  להשלים את תהליך האבחנה. לעיתים, יש צורך בבדיקות נוספות (הדמיות, בדיקות מעבדה וכדומה).

 

ניתן להציע מגוון טיפולים למחלה זו בשלביה השונים:
 

פיזיותרפיה
הטיפול הפיזיותרפי מתמקד בחיזוק ואימון השרירים ושימור טווחי תנועה. לטיפול זה חשיבות עליונה בכל שלבי המחלה ויעילותו הוכחה במחקרים רבים. למעשה, פיזיותרפיה וירידה במשקל הינם הטיפולים היחידים שהוכחו כבעלי השפעה משמעותית על התקדמות המחלה. כל שאר הטיפולים המוכרים מיועדים למעשה להקל על הכאבים ולהרגיע את התגובה הדלקתית ללא השפעה על התקדמות התהליך.

 

ירידה במשקל
ירידה במשקל (לסובלים מעודף משקל), מפחיתה את עוצמת הכאבים, משפרת תפקוד ועשויה אף להאט את קצב התקדמות המחלה. מומלץ להיכנס לתכנית דיאטה מאוזנת לאחר קבלת יעוץ מקצועי.

 

מקל הליכה
שימוש במקל הליכה ביד הנגדית למפרק הפגוע, מוריד באופן משמעותי את העומס מהרגל הפגועה, משפר את דפוס ההליכה ובעקבות כך מפחית כאב ומשפר תפקוד.

 

תוספי מזון
יש מספר מוצרים המוגדרים ‘תוספי מזון’, כלומר לא מדובר בתרופה ואין צורך במרשם כדי לרכוש אותם. אין הוכחה או הסבר חד משמעיים לגבי אופן פעולתם ויעילותם. במהלך השנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים שהדגימו שיפור סימפטומטי (הקלה בכאבים) בקרב מטופלים שנטלו תוספי מזון אלה במשך מספר חודשים.

 

משככי כאבים ונוגדי דלקת
תרופות משככות כאב עובדות במנגנונים שונים. יש תרופות משככות כאב רבות המוגדרות ‘אנטי-דלקתיות’. חלקן ניתנות לרכישה כ’מוצר מדף’ ללא צורך במרשם. חשוב להדגיש שדלקת אינה זיהום ותרופה נוגדת דלקת אינה אנטיביוטיקה. התהליך הדלקתי גורם בין השאר ליצירת חומרים המעוררים כאב וגורמים לנפיחות וחום מקומיים. תרופות נוגדות דלקת מפחיתות יצור חומרים אלה ובכך משיגות למעשה שיכוך כאב במנגנון שונה ממשככי כאבים ‘רגילים’.

 

זריקות תוך מפרקיות
קיימים 3 סוגים עיקריים של חומרים להזרקה תוך מפרקית
קורטיקוסטרואידים (‘קורטיזון’) – לסטרואידים אפקט אנטי דלקתי  חזק היכול לגרום להקלה משמעותית בכאבים. מידת ומשך ההשפעה לא ניתנים לצפיה מראש.

 

זריקות של חומצה היאלורונית ('כרבולת תרנגולת’) – חומר הדומה בהרכבו לנוזל הסינוביאלי שבברך. טיפול זה יכול גם כן לספק באופן זמני הפחתה משמעותית בכאב. (בדומה לזריקות הסטרואידים).

 

מיצוי דגימות דם הנלקחות מהמטופל/ת

תכשירים המופקים ממבחנת דם הנלקחת מהמטופל/ת. הדם עובר תהליך להעלאת ריכוז רכיבים הנמצאים בו באופן טבעי. רכיבים אלה נמצאו יעילים להפחתת תגובה דלקתית ואף שיפור יכולת הריפוי העצמי של הרקמות במידה מסוימת.

השפעתם של התכשירים השונים אינה צפויה מראש– לעיתים מושגת הקלה משמעותית ולמשך זמן ארוך (מספר חודשים ומעלה), אך לעיתים מושגת הקלה זניחה בלבד או  למשך זמן קצר.

בכל טיפול רפואי טמונה כמובן גם סכנה להשפעות לא רצויות (תופעות לוואי) ולסיבוכים. כאשר מחליטים על טיפול מסוים יש לשקול את הרווח וההפסד הכרוכים בו. ניתן להתאים ולהציע לכל מטופל ומטופלת את הטיפול המיטבי עבורם – על פי נתוני רקע כלליים, מצב רפואי, חומרת הפגיעה במפרק ובתפקוד.

מרכז רפואי בסר 4

מתחם בסר, רמת גן

טל: 03-7299644

פקס: 03-7299643

מרכז רפואי רמה״ש

רח׳ סוקולוב 81, רמה״ש

טל: 03-5408332

פקס: 03-5471283

מרכז רפואי רעננה

רח׳ אחוזה 124, רעננה

טל: 09-7414158

פקס: 09-7400955

מרכז רפואי תל אביב

רחוב ויצמן 14,ת״א

טל: 03-5396560

פקס: 03-5396572

המרכזים שלנו :